25 Ağu 2006

49 derece

ne sıcak yahu! geçen bindiğim taksinin dijital ekranında sıcaklık 49 derece görünüyordu. o taksiden hiç inmek istemedim!

sıcaklar bir yana dursun, faydalı bir insan olmak, topladığı sevaplarla cennette kendisine sağlam bir yer edinmek isteyen biri olarak , sizler için "uyku şeklinden kişilik tahlili" rehberi hazırladım. kahvenizi aldıysanız buyrun bakalım;

uyku genellikle süresine göre değil de, alınan verime göre değerlendirilmektedir. bu verim genelde dinlenme ile doğru orantılıdır.
mesela uyandığınızda gözlerinizi kaşlarınızın yardımıyla açmak zorunda kalmıyorsanız ve göz kapaklarınız pıt diye açılıyorsa; tamam, siz dinlenmişsiniz demektir.
dinlenen insan genellikle gözleri açtıktan sonra, kendi kendisine "uyandım" der. tabi "oh be, hayvanlar gibi uyumuşum lan" diyenler de yok değildir, ancak onlar başka bir yazının konusudurlar.

diğer taraftan eğer "uyandım ben" dediğinizde gözleriniz hala kapalıysa ozaman bir sorun var demektir. burda "uyandım ben" yerine "kalkmam lazım", "servise yetişmem lazım", "otobüs kaçacak" diyorsanız ozaman o gözleri açmak için uzun çaba gerekecektir. o gözler açılmaya çalışılırken yüzünüz maymunlar aleminden bir resital sunacaktır. eğer yakınınızda bu nadir ana tanık olma şerefine nail olan biri var ise çok eğlenecektir. (annem hergün görüyor diyenler bok yemesinler, anneler eğlenmez "yine geç yattın demi, eşşek" diye düşünürler)

bir görsel egzersiz olarak sabahları otobüste etrafınızdaki tipleri kesebilirsiniz. "tamam uyandım ben" diye bakan ama öküz gibi şişmiş suratlar ile uykusunu almış enerjik eşşoloşeklerin tezatı otobüsün genel ahengini oluştururlar. genel itibariyle otobüste en uyanmış görünen tip otobüs şöförüdür. eğer gerçekten uyandıysanız o esnemelerle otobüsü saran ağız kokuları, gizli atılan osurukların, geğirmelerin ve öksürmelerin farkındalığıyla kendinizi kaybedebilirsiniz.

uyku bizi dinlendirmesinin yanında hayata dair bir çok konuda bize ipuçları sunması açısından da oldukça faydalıdır. örneğin uyanma şeklinden karakter yorumu yapmak mümkündür. mesela;

- kişi birden uyanıp zengin kalkışı yapıyorsa muhtemelen iş hayatında çok başarılı olacaktır. çünkü hiç bir zaman geç kalmayacak, yüzü öküz gibi şişmişlerin arasında ayık, billur gibi yüzü ile artı puan toplayacak, önemli işleri millet daha sabah mahmuruyken, bu şapşallıklarından faydalanıp bitirecektir. bununla birlikte bu tiple yatakta sarılmalar, uzun muhabbetler, romantizimler, çeşitli seks fantazileri yapmak mümkün olmayacaktır. çünkü bu eşşoloşek yatağa girer girmez küt diye uyuyacaktır ya da o gece tarafınızdan kendisine bir görev atanmışsa hızlı birşekilde yerine getirip yine aynı hızda uykuya dalacaktır.

- kişi gözlerini açamadan dikiyor ve maymun bir suratla gözler kapalı bir şekilde banyoya gidip yüzünü yıkıyorsa muhtemelen "ben aslında şey olmak istiyordum ama hayat beni şöyle yaptı" diyen tiplerdendir. bunlar 50bin yıl boyunca her gece aynı saatte yatıp her sabah aynı saatte kalksalarda uykularını alamazlar. ben patron olsam bunları işe bile almam. çünkü bunlar genelde öğle yemeğine kadar ayılmazlar. genelde "aşkım kalkmam lazım" "aşkım yatmam lazım" "aşkım sçmam lazım" gibi cümleler kurarlar ve bilinmeyen bir 3.güçe gönderme yaparak "lazım"lı yaklaşımlar sergilerler.

- kişi uyanıp etrafına bakınıyor ve tekrar yatıryorsa muhtemelen 5 dakikam daha var biraz daha uyuyayım diye düşünüyordur. bunlar gece yatarken saatleri hesaplamadıkları halde sabah kalkarken saniyelerin hesabını yaparlar. 1 dakikayı bile çöpe attıkları görülmez. bunlar genelde koy veren, götleri sıkıştığında hesap yapan tiplerdir. bunlarla hiç bir yola çıkılmaz, yarı yolda kalırsınız.

- kişi caart diye osurarak ya da öksürme, sesli esneme gibi animasyonlu uyanıyorsa dikkat çekmeyi seviyor demektir. genellikle götlerini borazan gibi kullanarak dünyaya "hello world" dercesine uyandıklarını ilan ederler. götlerinin şiddeti zaman zaman yan odadakilere kadar tesir eder. bir başka kızılderili inanışına göre ise; bunların beynini uyandıramayan vücut, son çare olarak göte başvurur ve beyni titreşim gücüyle uyarmaya çalışır. her halukarda dikkat çekmeyi seven, "dünyanın mna koyim, yeterki bize birşey olmasın" diyen özgür ruhlardır bunlar.

- kişi uyanıp evde dolaşıyor, televizyonu karıştırıyor, buzdolabını açıyor, ağzına birşeyler atıp tekrar uykuya devam ediyorsa kendisinin doğuştan doğanın temel standartlarını bile yarmaya meğilli olduğu var sayılabilir. genellikle biskrem ile ayranı karıştırıp tatlı-tuzlu-ekşi kavramını yaran tiplerde bunlardandır. böyle bir kişiyle arkadaşlık yapacaksanız enteresanlıklara da hazır olmalısınız.

- kişi günün geç saatlerine kadar uyanmıyorsa muhtemelen hayvandır. bunlarla bir planınız vardır ama saat 11 olur, 12 olur, 1 olur, 2 olur, 3 olur bunlardan hala ses yoktur. öküz gibi uyumaktadırlar. uyandıklarında ise hayvan gibi enerjik olurlar. işte genel itibariyle bunlardan pek bir bok olmaz. şansa bir kitap yazanı, sanatsal bir aktivite de bulunanı olursa paçayı kurtarır.

yazının sonunda "uykudur kişin aynası" diye bir atasözü uydurma girişimim başarısızlıkla sonuçlansa da uykunun bize sundukları sabahları ekmeğin üzerine sürülen nutelladan aşağı kalır değildir. ayrıca japonların 3 saat uyuduğuna dair iddialar vardır ki kesinlikle yalandır.

3 yorum:

petra cortes dedi ki...

ama yaz bitti?

The Dreamer dedi ki...

hojam yazını sevdim heee!..sabah sabah neşemi yerine getirdin..saolasın...-ama saate bak! ne sabahı yau- ....uykum yeni dagilmisken..kendine iyi davran..

Adsız dedi ki...

ortak yazı dehşet olmuş,eyvallah.